niedziela, 21 czerwca 2015

Nagroda Chwały Mórz dla Kontradmirała dr inż. Czesława Dyrcza









Nagroda Chwały Mórz dla Kontradmirała dr inż. Czesława Dyrcza

Urodził się 22 stycznia 1955 r. w Przemyślu. W 1973 roku, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydziale Dowódczym. Po ukończeniu studiów w 1977 r. rozpoczął służbę na okrętach podwodnych - dwukrotnie zdobywając miano "Najlepszego Nawigatora Marynarki Wojennej". Z chwilą rozpoczęcia w Stoczni Gdańskiej budowy szkolnego żaglowca ORP "Iskra" (1981 r.) został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu, a następnie od 1984 roku przez trzynaście lat był jego dowódcą. Okręt, którego był dowódcą zdobył wiele cennych wyróżnień i nagród, których przykładami mogą być chociażby: Cutty Sark Trophy w 1989 r. - najcenniejsza prestiżowo nagroda regat, Medal Pokoju przyznany przez Sekretarza Generalnego ONZ w 1990 r., nagrody honorowe Rejs Roku oraz pięciokrotne miano Najlepszego Okrętu Marynarki Wojennej w grupie okrętów specjalnych. W 1987 r. ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując dyplom magistra geografii.
Dwukrotnie opłynął świat i Przylądek Horn pod żaglami. Pierwszy raz w latach 1987- 88 - jako II oficer na pokładzie „Daru Młodzieży", a za drugim razem w latach 1995-96 dowodząc żaglowcem ORP „Iskra". W dniu zakończenia rejsu otrzymał z rąk admirała Romualda A. Wagi akt mianowania na stopień pełnego komandora. W roku powrotu z rejsu dookoła świata został laureatem dorocznej nagrody magazynu „Żołnierz Polski" otrzymując „BUZDYGAN - 96" za dowódczy profesjonalizm, odwagę odkrywcy i postawę oficera - dżentelmena w czasie 38 000 mil żeglugi dookoła świata. Służbę w składzie załóg okrętów Marynarki Wojennej RP pełnił przez okres 20 lat. 


W 1997 r. ukończył w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podyplomowe studia operacyjno-taktyczne o kierunku dowódczo-sztabowym, a następnie rozpoczął służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej na stanowisku głównego oficera flagowego nawigatora. Podczas Międzynarodowego Roku Oceanu'1998 wyróżniony został przez Ligę Morską Pierścieniem Hallera". W dniu 1 września 2000 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy
3. Flotylli Okrętów - szefa Szkolenia. Uczestniczył i kierował przygotowaniami oraz zabezpieczeniem ćwiczeń międzynarodowych między innymi: „BALTOPS", „BALTIC PORPOISE", „KEFTACEX" i „BALTIC SWIFT". W 2001 roku dowodził strzelaniem rakietowym w ramach ćwiczenia sił Marynarki Wojennej RP „REKIN 2001". W latach 1999 - 2002 był przedstawicielem dowódcy Marynarki Wojennej RP podczas ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych „KEFTACEX” na Islandii. W latach 2002-2004 kierował Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej RP, którego będąc szefem przyczynił się do rozwoju polskiej hydrografii i kartografii morskiej. Lata 2004-2005 to okres studiów w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i podyplomowe studia Polityki Obronnej.
Dzień 15 sierpnia 2005 r. to przełomowa data w służbie Czesława Dyrcza, gdyż został mianowany przez Prezydenta RP na stopień kontradmirała. Od 16 sierpnia 2005 r. do 28 grudnia 2006 r. dowodził 9. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera w Helu. 


Związek ze wyższym szkolnictwem wojskowym na dobre rozpoczął się w dniu
4 kwietnia 2007 roku, kiedy to uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych
w specjalności nawigacja morska nadany przez Radę Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Obowiązki rektora- komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni objął w dniu 26 kwietnia 2007 roku, które sprawował do 22 stycznia 2015 roku, osiągając graniczny okres służby w mundurze oficera marynarki wojennej. Od 23 stycznia jest profesorem wizytującym AMW i wykłada nawigację, meteorologię i oceanografię, to co robił do tej pory jako rektor, jednakże mając znacznie więcej czasu dla studentów, głównie podchorążych.

Wymieniając najwyższe otrzymane godności przedstawiamy je w kolejności przyznania. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 sierpnia 2010 roku za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej i działalności organizacyjnej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za przyczynienie się do osiągnięć i rozwoju polskiej gospodarki morskiej w dniu 8 maja 2012 roku minister transportu, budownictwa i gospodarski morskiej odznaczył Czesława Dyrcza odznaką honorową „Zasłużony Pracownik Morza”. Senat Akademii Marynarki Wojennej w Warnie (Bułgaria) w styczniu 2014 roku nadał Mu tytuł „Honorowego Profesora” za wkład w kształcenie morskie oraz w tymże roku otrzymał nagrodę Conrady – Indywidualności morskie.
W latach 2007-2014 pełnił funkcję Grotmaszta Bractwa Kaphornowców, a aktualnie jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, honorowym kapitanem żeglugi wielkiej, członkiem honorowym Ligii Morskiej i Rzecznej, członkiem honorowym- założycielem Sail Training Association of Poland oraz honorowym członkiem Bractwa Kaphornowców. Kieruje kapitułami nagrody żeglarskiej „Rejs Roku” (od 2010 r.) i kapitułą odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej (od 2011 r.), a w latach 2012-2014 przewodniczył kapitule nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza.
Czesław Dyrcz, jest wielkim przyjacielem ludzi morza, sympatykiem Bractwa i jego idei, animatorem największych przedsięwzięć żeglarskich. Jest godnym gospodarzem Żeglarskiej Stolicy Polski - Gdyni.
Nagroda Chwały Mórz niech będzie wyrazem podziękowania za wybitne dokonania dla Wielkiego Człowieka Morza jakim jest Pan Admirał Czesław Dyrcz.

Laudacja - pełny dokument PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz